کنکور ارشد کامپیوتر | قبولی 100٪ در کنکور 1402

کنکور ارشد کامپیوتر | قبولی 100٪ در کنکور 1402

کنکور ارشد کامپیوتر | قبولی 100٪ در کنکور 1402

در این مقاله با عناوین دروس زبان و ریاضی و تخصصی در تمامی گرایش های کنکور ارشد کامپیوتر، کنکور ارشد آی تی ، سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر و منابع کنکور ارشد کامپیوتر آشنا خواهید شد. همچنین بهترین فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر را به شما معرفی خواهیم کرد !! در ادامه چند نمونه از کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر را خواهید دید. و سپس اولویت دروس و منابع کنکور ارشد کامپیوتر 1402معرفی شده اند و در مورد طرح جامع و تضمینی قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر 1402صحبت شده است

قبل از آن باید بدانید که در کنکور ارشد کامپیوتر 1402فقط یک دفترچه سوالات به هر داوطلب داده می شود که شامل 30 سوال زبان عمومی و تخصصی، 20 سوال ریاضیات و احتمالا 70 سوال مجموعه دروس تخصصی که تعداد سوال هر درس مشخص نیست ولی اگر طبق کنکور ارشد کامپیوتر 1400 و 1401 باشد، نظریه زبان وسیگنال هر کدام 5 سوال، ساختمان داده و طراحی الگوریتم 12 سوال، هوش مصنوعی 8 سوال، مدار منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم عامل، شبکه هرکدام 7 سوال، الکترونیک دیجیتال و پایگاه داده هر کدام 6 سوال طرح خواهد شد. مدت زمان پاسخگویی به سوالات 240 دقیقه خواهد بود.

عناوین دروس امتحانی موجود در کنکور ارشد کامپیوتر

 1. زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)
 2. ریاضیات (شامل ریاضیات عمومی یک و دو،  آمار و احتمال مهندسی، ریاضیات گسسته)
 3. دروس تخصصی (نظریه زبان ،مدار منطقی ،معماری کامپیوتر ، ساختمان داده و الگوریتم ، سیستم عامل ،شبکه های کامپیوتری ،هوش مصنوعی ،پایگاه داده ، سیگنال سیستم ، الکتروینک دیجیتال ) 

در ادامه این مقاله با این کتاب ها و سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای درس های نام برده شده، آشنا خواهید شد. 

تعداد تست ها، بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر و سرفصل های آن !!

 • زبان عمومی و تخصصی

تعداد ۳۰ سوال با ضریب 1 از این درس در آزمون کنکور ارشد کامپیوتر مطرح می شود، که 15 تا  از آنها سوال زبان تخصصی که یعنی درک مطلب و 10 تا سوال لغت و 5 تا هم سوال گرامر هستند.

بنابراین اگر مقداری زبان انگلیسی بلد هستید، صرف وقت و انرژي بر روی این مورد از سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر می تواند به قبولی شما کمک شایانی نماید به خصوص گرامر زبان محدود می باشد و می توان به 5 سوال مربوط به گرامر پاسخ داد. 

مورد تاییدترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر برای درس زبان عمومی را می توان به جلد لغت و جلد گرامر کتاب زهرا آهنگر نشر سری عمران و یا کتاب زیر ذره بین نشر نگاه دانش اشاره کرد و یا فیلم های استاد عالم زاده می تواند بسیار مفید باشد . و همچنین برای درس زبان تخصصی بررسی متون کنکور ارشد کامپیوتر ده سال اخیر از کتاب مدرسان شریف یا گسترش علوم پایه و یا هر کتاب دیگری می توانید بهره بگیرید.

 • منابع و سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای دروس ریاضی

۲۰ سوال مطرح شده از درس ریاضیات در کنکور ارشد کامپیوتر، شامل احتمالا 6 سوال از دروس ریاضیات عمومی یک و دو، 7 سوال از درس آمار و احتمالات،  و  7 سوال از درس ریاضیات گسسته هستند. 

ریاضی عمومی ۱ و ۲

در میان سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر 1400 و 1401،  6 سوال از درس ریاضیات عمومی 1 و ۲ مطرح شد. مهمترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر برای درس ریاضیات عمومی ۱ و ۲، کتاب نشر نگاه دانش یا پوران پژوهش است

وجود مثال ها و تست های فراوان برای جا افتادن موضوع و همچنین سادگی بیان دروس، از مزیت های مطالعه این کتاب ها به شمار می روند. البته مطالعه این درس به دلیل حجم زیاد و امتیاز کم توصیه نمی شود. 

آمار و احتمالات 

در میان سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر، احتمالا 7سوال از درس آمار و احتمالات مطرح می شود.

منبع خوبی برای این درس وجود ندارد ولی کتاب استاد طورانی نشر پارسه یا کتابهای نیکوکار از مهمترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر در زمینه آمار و احتمالات محسوب می شوند. توجه داشته باشید که معمولا در کنکور ارشد کامپیوتر سوالات آمار ساده تر و پرسش های احتمال دشوارتر مطرح می شوند.

 

ریاضیات گسسته ( ساختمان های گسسته )

آشنایی با مباحث این درس کمک شایانی در درک دروس دیگر مثل ساختمان داده ها و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی و نظریه زبانها و ماشینها می کند و از آن در کنکور ارشد کامپیوتراحتمالا 7 سوال طرح می شود.

منابع کنکور ارشد کامپیوتر در زمینه درس ریاضیات گسسته فیلم آموزش گسسته استاد یوسفی و فیلم نکته و تست گسسته استاد یوسفی که از بهترین فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر هستند که لازم و کافی برای نتیجه گرفتن شما هستند. البته اگر به هر دلیلی فیلم نمی بینید، کتاب آبی پوران پژوهش تالیف هادی یوسفی توصیه می شود و برای تسلط کامل کتاب نارنجی پوران پژوهش هادی یوسفی که شامل حل سوالات مراجع اصلی است توصیه می شود. 

امتیاز این درس از دروس تخصصی کمتر است  ولی مطالعه این درس به شدت توصیه می شود چون پیش نیاز اکثر دروس کنکور است.

 

***** سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای درس ریاضیات گسسته طبق آخرین تغییرات که سال 1396 اعمال شد و در کنکور ارشد کامپیوتر 1402طبق این سرفصل سوال طرح خواهد شد به شکل زیر است:

 1. منطق گزاره ای ، منطق مرتبه اول ، جبربول
 2. شمارش ، آنالیز ترکیبی ، شمول و طرد به عنوان یکی از سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای درس گسسته 
 3. روابط بازگشتی ، فرمول بندی مسائل به صورت بازگشتی ، حل روابط بازگشتی همگن و ناهمگن  ، تابع مولد
 4. رابطه و تابع ، روابط هم ارزی ، ترتیب جزئی ، کاردینالیتی ، مجموعه های شمارا و ناشمارا ، پیچیدگی زمانی
 5. استقرای ریاضی
 6. خواص اعداد صحیح ، بخش پذیری ، همنهشتی ، معادلات دیوفانتی به عنوان یکی از سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای درس گسسته
 7. گراف و درخت ، مفاهیم اویلری و همیلتنی و مسطح و رنگ آمیزی و دوبخشی بودن 

 

 • دروس تخصصی همه گرایش های مهندسی کامپیوتر 

در کنکور ارشد کامپیوتر 1402 ، این دروس عبارتند از : نظریه زبان ها و سیگنال سیستم ، ساختمان داده و طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی ،مدار منطقی و معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال ،  سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری و  پایگاه داده. باید بدانید که ضریب دروس تخصصی با توجه به هر گرایش کنکور ارشد کامپیوتر که در تصویر زیر می بینید، متفاوت است. دروس تخصصی با توجه به نمره بالایی که دارند تعیین کننده رتبه داوطلب هستند.

 

در کنکور ارشد کامپیوتر 1402 با توجه به ضرایب و تعداد تست  ، امتیاز درس زبان در همه گرایش ها 100 می باشد یعنی اگر شما زبان را 100 بزنید 100 امتیاز دریافت می کنید . امتیاز درس ریاضی 1 و 2 با توجه به ضریب و تعداد تست آن برابر 60 می باشد. امتیاز درس آمار احتمال و ریاضیات گسسته هر کدام 70 می باشد. امتیاز هر یک از دروس نظریه زبان و سیگنال سیستم در گرایش هایی که این دروس ضریب 2 دارند برابر 100 است و در گرایش هایی که ضریب 3 دارند برابر 150 است. امتیاز ساختمان داده و طراحی الگوریتم در گرایش های با ضریب 3 برابر 180 و در گرایش های ضریب 4 برابر 240 است. امتیاز هوش مصنوعی در گرایش های با ضریب 3 برابر 120 و در گرایش های با ضریب 4 برابر 160 می باشد. امتیاز هر یک از دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر در گرایش های با ضریب 2 و 3 و 4 به ترتیب 70 و 105 و 140 می باشد. امتیاز دروس سیستم عامل و شبکه در گرایش های با ضریب 3 و 4 به ترتیب 105 و 140 می باشد. امتیاز الکترونیک دیجیتال در گرایش های با ضریب 2 و 3 و 4 به ترتیب 60 و 90 و 120 می باشد. امتیاز پایگاه داده در گرایش های با ضریب 3 و 4 به ترتیب 90 و 120 می باشد. جمع کل امتیاز همه دروس در هر گرایش1500 می باشد که اگر بتوانید نصف این امتیاز یعنی 750 نمره دریافت کنید رتبه یک رقمی در انتظار شماست و به هر میزان که نمره شما کمتر شود رتبه نیز بدتر می شود.

منابع دروس تخصصی

ساختمان داده ها و طراحی الگوریتم 

این دو درس به دلیل اشتراک فراوان بهتر است با هم و به صورت موضوعی مطالعه شوند. احتمالا حداقل 12 سوال از دروس ساختمان داده ها و طراحی الگوریتم در کنکور ارشد کامپیوتر طرح شده که باعث می شود امتیاز این دو درس در کنکور ارشد کامپیوتر 1402به شدت زیاد باشد.  خواندن کتاب آبی ساختمان داده و کتاب آبی طراحی الگوریتم پوران پژوهش تالیف هادی یوسفی به شما برای موفقیت در کنکور ارشد کامپیوتر کمک می کند. همچنین کتاب ساختمان داده و طراحی الگوریتم نارنجی پوران پژوهش شامل سوالاتی از مراجع اصلی مثل کتاب CLRS و سوالات دانشگاههای معروف دنیا مثل MIT می باشد که بعد از تسلط به مباحث کتاب های آبی این کتاب توصیه می شود.

تسلط به سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر در درس ساختمان داده ها و طراحی الگوریتم کمک شایانی به دروس نظریه زبان ها  و هوش مصنوعی نیز می کند. به خصوص مباحثی مثل گراف و درخت

***** علاوه بر کتاب های پوران پژوهش، فیلم آموزش استاد یوسفی و فیلم نکته و تست ساختمان داده و طراحی الگوریتم استاد یوسفی از بهترین فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر نیز شامل آموزش ساده مطالب، مثال های بسیار و تمامی تست های مرتبط است که بسیار اهمیت دارد!! در این فیلم این دو درس در یک مجموعه و به صورت موضوعی تدریس شده و شامل همه سرفصل های وزارت علوم است. مزیت اصلی این فیلم ها این است که آفلاین و خارج از محیط کلاس ضبط شده اند و فاقد حاشیه کلاس هستند و البته با تجربه بسیار بالا بهترین فیلم های آموزشی کشور هستند. 

 

منابع کنکور ارشد کامپیوتر

 

نظریه زبان ها و ماشین ها

از این درس احتمالا  5تست در کنکور ارشد کامپیوتر  طرح می شود. کتاب مرجع این درس کتاب لینز می باشد. کتاب کنکوری مناسب برای نظریه زبان ها و ماشین ها کتاب نشر علوم رایانه نوشته شاپوری است. ولی برای تسلط به مباحث این درس فیلم آموزش و تست استاد درفشه یا استاد کاشفی لازم و کافی است . فیلم استاد درفشه به صورت آفلاین ضبط شده است و فاقد حاشیه کلاس است. 

 مدار منطقی

در میان دروس کنکور ارشد کامپیوتر، مدار منطقی به دلیل سادگی از اهمیت بالایی برخوردار است و بدون توجه به گرایش حتما این درس را مطالعه کنید . از این درس احتمالا 7 سوال طرح می شود.

کتاب طراحی دیجیتال موریس مانو، تحلیل و طراحی مدارهای منطقی دیجیتال تالیف ویکتور پی نلسون از منابع مهم این درس به شمار می روند. ولی به دلیل سادگی این درس نیازی به مطالعه مرجع نیست. 

کتاب آبی تالیف هادی یوسفی که در رابطه با درس مدار منطقی توسط پوران پژوهش ( چاپ 16 به بعد) و فیلم آموزش مدار منطقی استاد یوسفی و البته فیلم نکته و تست مدار منطقی استاد یوسفی نیز در میان منابع کنکور ارشد کامپیوتر جای گرفته و از درجه یک ترین فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر است، مسائل حل شده در فیلم نکته و تست مدار منطقی گفته شده را حل کرده و شامل تست های رشته مهندسی کامپیوتر و برق ارشد و دکتری تمامی سال ها هست. مزیت اصلی این فیلم ها این است که آفلاین و خارج از محیط کلاس ضبط شده اند و فاقد حاشیه کلاس هستند و البته با تجربه بسیار بالا بهترین فیلم های آموزشی کشور هستند. 

 

درس مدار منطقی شاید ساده ترین درس در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر باشد. این درس پیش نیاز معماری کامپیوتر است و خودش پیش نیازی ندارد. براساس آخرین تغییرات انجام شده ، سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر مطالب درس مدار منطقی که در کنکو ارشد کامپیوتر 1401 طبق این سرفصل سوال طرح می شود عبارتند از : 

 1. مقدمات و مفاهیم اولیه مدار منطقی 
 2. سیستم های عددی شامل تبدیل مبنا ، اعداد علامت دار و بی علامت ، جمع و تفریق در مبناهای مختلف ، کدهای مختلف مثل گری و BCD و پاریتی و همینگ
 3. جبر بول و ساده سازی توابع بولی ، مفاهیم مینترم و ماکسترم ، مفاهیم PI  و EPI به عنوان یکی از سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای درس مدار منطقی 
 4. گیت های منطقی ، مدارات دوسطحی
 5. تحلیل و طراحی مدارات منطقی ترکیبی، مدارات ترکیبی پایه مثل مالتی پلکسر ، دی مالتی پلکسر ، دیکودر ، انکودر ، سون سگمنت
 6. مدارات محاسابتی مثل جمع کننده ها و تفریق کننده ها و ضرب کننده 
 7. مدارات الکترونیکی گیت های منطقی مثل CMOS 
 8. مفاهیم مقدماتی الکترونیکی مدارات منطقی مثل کاربرد مقاومت در مدارات و مفاهیم pull up  و pull down ، منطقی سیمی ، تاخیر در مدارات ، و مفهوم منطق سه حالته
 9. عناصر اصلی مدارات ترتیبی یعنی لچ و فلیپ فلاپ به عنوان یکی از سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای درس مدار منطقی 
 10. تحلیل و طراحی مدارات ترتیبی ، مفاهیم میلی و مور ، شمارنده و رجیستر ، تشخیص دنباله 
 11. روش های بهینه سازی مدارات ترتیبی یعنی کاهش حالت و هنچنین پارامترهای زمانی فلیپ فلاپ ها 

 

لازم به ذکر است در سرفصل جدید به صراحت از مدارات آسنکرون نام نبرده است و به طور کلی گفته شده مدارات ترتیبی که می تواند شامل مدارات سنکرون و آسنکرون باشد. همچنین از زبان توصیف سخت افزار مثل وریلاگ نیز اسمی نیامده ولی در دانشگاههای مادر دانشجویان موظف هستند تمرینات و پروژه های خود را به این زبان پیاده سازی کنند و لذا امکان طرح تست وجود دارد.

در سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر برای این درس از هازارد یا مخاطره نیز به صراحت اسمی نیامده است ولی چون هازارد ناشی از تاخیر است بنابراین حتما از این بحث نیز سوال طرح می شود . 

 

معماری کامپیوتر

سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر در رابطه با درس معماری کامپیوتر شامل اطلاعات داده ها، الگوریتم محاسباتی، ممیز شناور ، ارزیابی کارایی ، زبان انتقال ثبات، واحد پردازنده، واحد کنترل ریزبرنامه ریزی و سیم بندی ، خط لوله و سیستم های موازی، حافظه نهان و حافظه مجازی و دستگاه های ورودی/ خروجی بوده و از این درس احتمالا  7 سوال در کنکور مطرح می شود.

از جمله منابع این درس می توان به طراحی سیستم های کامپیوتری نوشته مانو، طراحی سخت افزار و معماری کامپیوتر تالیف هنسی پترسون اشاره کرد.

همچنین توجه کنید که هرچه بیشتر به درس مدار منطقی مسلط باشید،  یادگیری معماری کامپیوتر ساده تر می شود. 

*** مطالب کتاب آبی معماری کامپیوتر پوران پژوهش به تالیف هادی یوسفی چاپ ۱۸ به بعد سال ها است که روانه بازار شده است، و اولین و بهترین و کامل ترین مرجع برای این درس است. با بررسی سوالات مطرح شده از این درس در طول چندین سال، جمع آوری شده و شامل رئوس بسیار مفید و کاربردی است. 

البته فیلم آموزش معماری کامپیوتر استاد یوسفی و فیلم نکته و تست معماری کامپیوتر استاد یوسفی را هم فراموش نکنید که از بهترین فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر و کاملا برای شما لازم و کافی است!! این درس از نظر بسیاری از داوطلبین دشوار است ولی این درس دارای چارچوب مشخصی است و با مطالعه تست های سال های قبل حتما تست های آینده تکراری خواهند بود. توصیه می شود برای این درس حتما از فیلم استاد یوسفی استفاده کنید. مزیت اصلی این فیلم ها این است که آفلاین و خارج از محیط کلاس ضبط شده اند و فاقد حاشیه کلاس هستند و البته با تجربه بسیار بالا بهترین فیلم های آموزشی کشور هستند. 

 

کنکور ارشد کامپیوتر

 

سیستم عامل

در کنکور ارشد کامپیوتر از این درس احتمالا  7سوال طرح می شود و از منابع مهم آن به ترتیب می توان به کتاب های مفاهیم سیستم های عامل سیلبر شاتز ، سیستم های عامل نوشته استالینگز ، سیستم های عامل مدرن تالیف تننباوم،  اشاره کرد که سیلبرشاتس اکنون مرجع طراحان کنکور است.  البته این ها منابع دانشگاهی هستند و به درد کنکور شما نمی خورن در واقع امکان و فرصت خواندن تمام این منابع نیست  !!

سرفصل مطالب درس سیستم عامل عبارت است از : مقدمه و ساختارهای سیستم عامل ، مدیریت فرآیندها، ریسمان ها ، زمان بندی پردازنده ، همگام سازی فرآیندها ، مدیریت بن بست ، مدیریت حافظه اصلی ، مدیریت حافظه ثانویه ، مدیریت ورودی/خروجی ، ساختار حافظه انبوه ( دیسک ، زمان بندی، RAID و مسائل مرتبط ) ، محافظت و امنیت ، سیستم های عامل نهفته و ماشین های مجازی.

*** برای درس سیستم عامل کتاب انتشارات مدرسان شریف یا کتاب پارسه ( پر ) استاد حقیقت و یا حتی پوران پژوهش در میان منابع کنکور ارشد کامپیوتر جای گرفته است، تمامی سوالات مربوط به مهندسی کامپیوتر و مهندسی IT که در طول چندین سال طرح شده اند، در این کتاب ها وجود دارد. البته فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر و تست استاد یوسفی بسیار توصیه می شوند. مزیت اصلی این فیلم ها این است که آفلاین و خارج از محیط کلاس ضبط شده اند و فاقد حاشیه کلاس هستند و البته با تجربه بسیار بالا بهترین فیلم های آموزشی کشور هستند. 

شبکه های کامپیوتری

چگونگی مرتبط کردن فیزیکی کامپیوترها برای انتقال اطلاعات، مطالعه توپولوژی های مختلف شبکه، بررسی انواع لایه ها و زیر ساخت ها، تبدیل داده ها، حالت های ارسال، کنترل خطا، شبکه های بی سیم، لایه شبکه، انواع سوئیچینگ، الگوریتم های مسیریابی، پروتکل های مختلف اینترنت، تحلیل آدرس و لایه های انتقال از اصلی ترین سرفصل های این درس در کنکور ارشد کامپیوتر هستند.

سرفصل های کنکور ارشد کامپیوتر

برای این درس حتما 4 فصل اول کتاب کراس راس ترجمه ملکیان نشر نص را بخوانید و سپس تست های کنکورها را با هر کتابی مثل کتاب مدرسان شریف یا پوران یا پارسه بررسی کنید و یا فیلم های تست رایگان استاد فرزام را ببینید.

کتابی که انتشارات مدرسان شریف برای شبکه های کامپیوتری در اختیار داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر قرار داده است، خلاصه درس، تست های تالیفی، نکات مهم جزوه های اساتید برتر و تست های کنکورهای سال های گذشته را دربرمی گیرد. تعداد 6 یا 7 سوال از این درس در کنکور کامپیوتر 1401 طرح خواهد شد. 

 

پایگاه داده ها 

برخی دروس در کنکور ارشد کامپیوتر دروس امن محسوب می شوند یعنی حتما باید خوانده شوند و در همه سالها به اکثر سوالات این دروس می توان پاسخ درست داد از جمله دروس امن مدارمنطقی ، معماری کامپیوتر ، هوش مصنوعی و پایگاه داده هاست. مرجع کنکوری مناسب برای این درس کتاب کیوان پور نشر پارسه یا پر می باشد یا کتاب راهیان ارشد  که می توانید بهره ببرید. همچنین فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر و تست استاد سلامی نیز مفید است. از این درس در کنکور ارشد کامپیوتر 1401تعداد 6 یا 7 تست طرح خواهد شد. 

 

هوش مصنوعی 

مرجع این درس کتاب راسل می باشد که اگر فرصت دارید حتما بخوانید. مرجع کنکوری مناسب که از بهترین منابع کنکور ارشد کامپیوتر برای درس هوش مصنوعی است، فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر و تست استاد یلمه و استاد درفشه  است. کتاب های کنکوری برای این درس خیلی قوی نیستند ولی در بین آنها کتاب راهیان ارشد نوشته عبدی پور کتاب بهتری است. از این درس در کنکور ارشد کامپیوتر 1402 احتمالا تعداد  8 تست طرح می شود.

سیگنال سیستم 

این درس نیاز به پیش زمینه ریاضی دارد که البته اساتید پیش نیاز ها را در خود درس ارائه می دهند. کتاب مناسب برای این درس در کنکور ارشد کامپیوتر جلد اول کتاب سیگنال سیستم نشر نصیر تالیف تقدسی می باشد. فیلم آموزشی استاد ریحانی برای این درس بسیار توصیه می شود. 

الکترونیک دیجیتال 

پیش نیاز این درس مدار منطقی و تا حدی معماری کامپیوتر است. منبع مناسبی برای این درس وجود ندارد. توصیه می شود فعلا برای مطالعه این درس زمان در نظر نگیرید . ان شالله بهمن ماه فیلم آموزشی بسیار جمع و جوری در اختیار شما قرار می گیرد که با صرف وقت بسیار کم بتوانید به سوالات این درس در کنکور ارشد کامپیوتر پاسخ دهید. 

آیا می دانید آسان ترین راه برای تهیه تمامی فیلم ها و کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر کجا است ؟!!

برای تهیه تمامی فیلم های آموزشی کنکور ارشد کامپیوتر و کتاب های کنکور ارشد کامپیوتر می توانید به شماره واتس اپ و تلگرام 09384361587 پیام دهید!!

 

کارنامه های کنکور ارشد کامپیوتر :

 

 • کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار، شبکه و رایانش امن در کنکور 98 

 

 

کارنامه ای که مشاهده می کنید، کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر گرایش نرم افزار، شبکه و رایانش امن داوطلبینی که در موسسه آموزش عالی آزاد مهستان حضور داشتند، است.

با توجه به این کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر، با میانگین  35 درصد می توان رتبه حدود 70 بدست آورد که با این رتبه می توان در دانشگاه تهران یا امیرکبیر پذیرفته شد.

یعنی به طور میانگین از هر 10 تست باید به 3 الی 4 تست پاسخ داد. البته معدل موثر هم در رتبه تاثیر دارد ولی معدل اکثر داوطلبین تقریبا به هم نزدیک است و تاثیر میانگین درصد بسیار مهم تر است.

امیدوارم در کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر 1401 بدرخشید. هر سوالی داشتید می توانید از موسسه وقت گرفته و مشاوره رایگان بگیرید. 

 

 • کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز در کنکور 98

 

کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر

 

این کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز است. همانطور که می دانید در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر یکی از گرایشها هوش مصنوعی و رباتیکز است.

این گرایش بسیار جذاب است و اگر ایده ای دارید می توانید از طریق این گرایش ایده خود را عملی کنید .

معمولا رتبه های زیر 100 می توانند در سه دانشگاه برتر یعنی صنعتی شریف و تهران و امیرکبیر پذیرفته شوند و رتبه های زیر 200 می توانند در دانشگاههای بهشتی و علم و صنعت مشغول به تحصیل شوند. و برای رسیدن به این رتبه ها میانگین درصد را می توانید از کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر این گرایش ها مشاهده کنید. 

هرنوع سوال و مشاوره ای نیاز داشتید می توانید وقت بگیرید و راه بلد حرکت کنید

 

 • کارنامه کنکور ارشد کامپیوتر گرایش معماری در کنکور 98

 

 

کارنامه داوطلبین کنکور ارشد 99 موسسه مهستان 

بیش از 80 درصد قبولی های کنکور ارشد کامپیوتر 99 از دانشجویان حضوری و غیر حضوری استاد یوسفی در موسسه مهستان بودند که کارنامه برخی از این عزیزان را می توانید در ادامه مشاهده کنید: 

 

 

 

اولویت دروس برای قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر 1402

 

با توجه به پیش نیاز بودن برخی دروس توصیه می کنم طبق اولویتی که می گویم دروس را مطالعه کنید تا در کنکور ارشد کامپیوتر 1402 قبولی کسب کنید:

زبان عمومی را به طور پیوسته و با یک برنامه ثابت مثلا روزی یک ساعت مطالعه کنید که ترجیحا ابتدا لغت و پس از آن گرامر را در برنامه قرار دهید. 

 • اولویت اول : ریاضی صفر یعنی ریاضی پیش نیاز مثل تابع ، سری های حسابی و هندسی ، خواص سیگما ، تابع ، خواص لگاریتم ، حل معادلات و نامعادلات ، مثلتات ، حد و مشتق و انتگرال را بلد باشید که بنده قصد دارم کلاس های آنلاین رایگانی برای آموزش این مباحث برگزار کنم. 
 • اولویت دوم برای قبولی در کنکور ارشد کامپیوتر 1402: ریاضیات گسسته و مدار منطقی . ریاضیات گسسته پیش نیاز رشته کامپیوتر است . با قطعیت می گویم که اگر شما مثلا در درس نظریه زبان مشکل دارید علتش عدم تسلط به درس ریاضیات گسسته است. مدار منطقی نیز پیش نیاز معماری کامپیوتر و تا حدی سیستم عامل است .
 • اولویت سوم : ساختمان داده و الگوریتم ، نظریه زبان ، معماری کامپیوتر . ساختمان داده و الگوریتم تا آخر عمر باشماست !! در هر آزمونی حتما این درس یا شاید این دو درس را خواهید دید و تا حدی پیش نیاز هوش مصنوعی است.
 • اولویت چهارم : هوش مصنوعی ، سیستم عامل ، پایگاه داده
 • اولویت پنجم : سیگنال سیستم و الکترونیک دیجیتال 
 • اولویت ششم : شبکه های کامپیوتری 
 • اولویت هفتم : آمار و احتمال و زبان تخصصی 

البته برای کسب رتبه عالی نیاز به مطالعه همه دروس نیست ولی توصیه می کنم تا اولویت چهارم حتما و اگر وقت شد تا اولویت پنجم را به همان ترتیبی که ذکر کردم مطالعه کنید. 

لازم به ذکر است که برای موفقیت نیاز به مشاوره و آزمون است و موسسه آموزش عالی مهستان طرح ویژه و تضمینی برای کنکور ارشد کامپیوتر 1402 دارد که شامل یک بسته آموزشی کامل تا روز کنکور است و قبولی شما را تضمین می کند. برای اطلاع از طرح به شماره واتس اپ و تلگرام 09384361587 پیام دهید یا با شماره های 02188922915 و 02188809039 تماس بگیرید . 

توصیه می کنم حتما صحبت های رتبه های برتر کنکورهای قبل را در کانال تلگرام @rotbehaa را دنبال کنید تا باور کنید که حتی با لیسانس غیر مرتبط ، پایه علمی صفر ، معدل پایین ، دانشگاه ضعیف به راحتی می توان در کنکور ارشد کامپیوتر رتبه ورود به دانشگاه های شریف و تهران و امیرکبیر را کسب کرد کاری که برای کنکور کارشناسی بسیار سخت است . 

 

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر برای تمامی دروس !!!

بودجه بندی همه دروس به تفکیک درس در سایر قسمت ها آمده است در اینجا فقط برای دو درس بحث می کنیم.

 • بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر برای درس گسسته

 

درس ریاضیات گسسته یا ساختمان های گسسته پیش نیاز رشته مهندسی کامپیوتر است و در کنکور ارشد کامپیوتر از آن سوال طرح می شود. در واقع این درس پیش نیاز اکثر دروس اصلی در رشته مهندسی کامپیوتر است. در این درس شما قدرت استدلال و حل مسئله پیدا می کنید.

اگر می خواهید در آزمونهای مختلف مثل کنکور ارشد کامپیوتر و کنکور دکتری کامپیوتر و یا آزمونهای خارج از کشور یا المپیادها حرفی برای گفتن داشته باشید حتما باید به درس ریاضیات گسسته تسلط داشته باشید. 

 

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر

 

توصیه می کنم حتما همه مطالب درس را با دقت و کامل مطالعه کنید و هیج بخشی را حذف نکنید زیرا مطالب به هم وابسته هستند. و ممکن است سوالاتی طرح شود که هر گزینه آن از یک بخش باشد .

ولی در ادامه بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر از سال 88 تا 98 برای درس گسسته  آورده شده است که می تواند دید خوبی به شما بدهد: 

کنکور ورودی 98 : 4 سوال : جایگشت و شمارش ، منطق سورها ، مجموعه های شمارا و ناشمارا ، رابطه هم ارزی و ترتیب جزئی

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر ورودی 97: 4 سوال : مجموعه و شمارش ، مجموعه های شمارا و ناشمارا ، یافتن رابطه بازگشتی ، تابع مولد

کنکور ورودی 96: 5 سوال: شمارش ، خواص اعداد صحیح ، منطق ، خواص مجموعه ها ، حل رابطه بازگشتی

کنکور ورودی 95: 5 سوال: شمارش، منطق و مجموعه ، خواص مجموعه ها ، روابط ترتیب جزئی و پاست ، حل رابطه بازگشتی

کنکور ورودی 94: 5 سوال: مجموعه و شمارش ، گراف مسطح ، بستار تعدی روابط ، منطق ، خواص اعداد صحیح همنهشتی

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر ورودی 93: 5 سوال: منطق سورها ، بستار تعدی روابط ، شمارش ، حل رابطه بازگشتی ، مفاهیم اولیه گراف

کنکور ورودی 92: 5 سوال: لاتیس یا مشبکه ، رابطه هم ارزی ، یافتن رابطه بازگشتی ، گراف بحث تطابق یا جورسازی ، شمارش

کنکور ورودی 91: 4 سوال: شمارش ، یافتن رابطه بازگشتی ، منطق ، گراف

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر ورودی 90: 5 سوال: گراف ، روابط ترتیب جزئی و جبربول ، کاربرد شمارش ، شمارش ، حل رابطه بازگشتی

کنکور ورودی 89: 5 سوال: یافتن رابطه بازگشتی ، همنهشتی ، کدینگ بحث گروه که دیگر در سرفص نیست ، شمارش شمول و طرد ، رنگ آمیزی گراف

کنکور ورودی 88: 5 سوال: گراف ، منطق ، همنهشتی ، ترتیب جزئی و جبربول ، یافتن رابطه بازگشتی

   

 • بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر برای درس مدار منطقی

 

در این قسمت مقاله قصد دارم مشخص کنم از سال 88 تا 98 از کدام مباحث در کنکور ارشد کامپیوتر سوال طرح شده است . البته توجه کنید بودجه بندی ها از دو نظر خطرناک هستند اول اینکه مباحث اکثر درسها به خصوص مدار منطقی به هم وابسته هستند و مثلا شما نمی توانید فصل اول را نخوانده سراغ فصل دوم بروید و دوم اینکه طراحان کنکور معمولا هر سال سعی می کنند درصدی از سوالات را از مباحثی طرح کنند که در کنکورهای سال های قبل کمتر به آن توجه شده است و لذا توصیه می کنم هر درسی را کامل مطالعه کنید که در نهایت ادعا کنید در آن درس به مقام استادی رسیده اید.

 

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر

 

ولی به هر حال بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر می تواند دید خوبی به شما در مورد درس بدهد: 

کنکور ورودی 98 : 5 سوال طرح شد: شمارنده ، ساده سازی تابع بولی ، وریلاگ ، تحلیل مدار ترتیبی سنکرون ، دیاگرام حالت برای تشخیص دنباله

کنکور ورودی 97 : 5 سوال طرح شد: ساده سازی تابع بولی ، مفهوم مینترم و حالت بی اهمیت ، مفهوم فلیپ فلاپ ، کاهش حالت ، تستی ترکیبی از مفاهیم ROM و طراحی مدار ترتیبی سنکرون

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر ورودی 96 : 4 سوال طرح شد : شمارنده ، ساخت تابع با دیکودر و مالتی پلکسر ، تحلیل مدار ترتیبی سنکرون ، مدارترکیبی شام دی مالتی پلکسر و تبدیل باینری به دهدهی

کنکور ورودی 95: 6 سوال طرح شد: منطق سه حالته ، تحلیل دیکودر ، هازارد یا مخاطره  ، جبر بول و مفهوم مینترم ، مفهوم PI و EPI ، دیاگرام حالت میلی 

کنکور ورودی 94 : 6 سوال طرح شد : شمارنده و انکودر ، مفهوم PI و EPI ، تحلیل دیکودر و مالتی پلکسر ، هازارد یا مخاطره ، دیکودر و جمع کننده ، اعداد تبدیل مبنا 

کنکور ورودی 93: 6 سوال طرح شد: شمارنده ، تحلیل مدارترتیبی با کلاک غیرمشترک ، ساخت تابع با مالتی پلکسر ، منطق سه حالته و کاربرد مقاومت، ساده سازی تابع بولی، تحلیل مدارترتیبی سنکرون

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر ورودی 92: 6 سوال طرح شد: تحلیل مالتی پلکسر، تحلیل مدارترتیبی سنکرون، تحلیل مالتی پلکسر، تحلیل مدارترتیبی سنکرون، طراحی مدارترتیبی سنکرون، منطق سه حالته

کنکور ورودی 91: 6 سوال طرح شد: دیاگرام حالت مور، طراحی مدار ترتیبی سنکرون، هازارد یا مخاطره، مدارجمع کننده، تحلیل مالتی پلکسر، تحلیل مدارترتیبی سنکرون

کنکور ورودی 90: 6 سوال طرح شد: تحلیل مدار ترتیبی سنکرون، تحلیل مدار ترتیبی سنکرون، دیاگرام حالت میلی، منطق سه حالته، تحلیل مالتی پلکسر، هازارد یا مخاطره

بودجه بندی کنکور ارشد کامپیوتر ورودی 89: 7 سوال طرح شد: مقایسه کننده با روش برش بیت، مسیرداده و RTL که از مباحث معماری کامپیوتر است، تشخیص دنباله، تحلیل مالتی پلکسر، مفهوم PI و EPI ،هازارد ، پارامترهای زمانی فلیپ فلاپ ها 

کنکور ورودی 88: 7 سوال طرح شد: مفهوم PI و EPI ، تحلیل مدار ترکیبی، تحلیل مدار ترتیبی سنکرون، مسیرداده و RTL که از مباحث معماری کامپیوتر است، مدار ترکیبی PAL ، دیاگرام حالت میلی برای تشخیص دنباله ، کاهش حالت 

 

در کنکور ارشد کامپیوتر برای هر تست چقدر زمان داریم ؟!

 

بیشتر داوطلبین کنکور ارشد کامپیوتر این سوال را از من می پرسند که برای هر تست چقدر زمان داریم ! اگر فرض کنیم تعداد سوالات زبان 30 و ریاضیات 20 و از 9 درس تخصصی  مشابه کنکور ارشد کامپیوتر 99 تعداد 100 سوال طرح شود  و در نتیجه جمعا  150 سوال و زمان کنکور مطابق کنکور 99 ،برابر 270 دقیقه باشد، ظاهرا برای هر تست کمی کمتر  از 2 دقیقه زمان وجود دارد.

ولی با توجه به اینکه اهمیت دروس ریاضی در کنکور ارشد کامپیوتر  بسیار ناچیز و اهمیت درس زبان ناچیز است اگر کسی بخواهد تمام دروس تخصصی را پاسخ دهد و از زبان و ریاضیات صرفنظر کند برای هر تست حدود 3 دقیقه زمان وجود دارد. البته اگر فرض کنیم 7 درس از 9 درس تخصصی را مطالعه کرده اید و زبان و ریاضیات را نادیده گرفته اید که برای کسب رتبه برتر کافی است برای هر تست حدود 4  دقیقه زمان دارید.

با تجربه بنده در کنکور ارشد کامپیوتر مشکل زمان وجود ندارد بلکه مشکل معلومات و تا حدودی استرس های بی خود باعث کاهش کارایی شما می شود.  باید متذکر شوم که اگر شما می خواهید به درس زبان هم پاسخ دهید به عقیده من 30 دقیقه برای آن زمان بگذارید که در این صورت برای پاسخ دهی به  7 درس تخصصی برای هر تست 3 دقیقه و نیم زمان دارید که زمان خوبی است.

در ضمن داوطلبینی که دروس را به خوبی مطالعه کرده اند با دیدن صورت هر سوال در کم تر از 1 دقیقه متوجه می شوند که سوال را می توان حل کرد یا خیر و لزوما روی حل سوال وقت صرف نمی کنند که این باعث می شود برای سوالات امن و خوب زمان بیشتری داشته باشند.

دفترچه سوالات کنکور ارشد کامپیوتر

دفترچه سوالات کنکور ارشد کامپیوتر 90 تا 98 به همراه کلید نهایی را می توانید از فایل پیوست دانلود کنید. توجه کنید کلید نهایی با کلید اولیه متفاوت است و کارنامه طبق کلید نهایی صادر می شود. داوطلبین کنکور ارشد حتما قبل از آزمون اصلی سوالات چند سال اخیر را به صورت دفترچه ای از خود آزمون گرفته و سپس تحلیل کنید. 

Nobody

هادی یوسفی

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاه شما پس از تایید منتشر خواهد شد.

برای ثبت دیدگاه باید در سایت واردشوید.